TYPO3 Agency - coding, design and website development

Novinky

Najočakávanejšia verzia TYPO3 je tu! Má viac ako 100 vylepšení

TYPO3 v9 LTS

Po jeden a pol ročnom vývoji prichádza na svet najočakávanejšia verzia redakčného systému TYPO3 v9 LTS. Prináša viac ako 100 vylepšení. Poďme sa spoločne pozrieť aspoň na tie najdôležitejšie z nich.

Čitateľné URL adresy

TYPO3 po novom ponúka čitateľné URL adresy bez nutnosti inštalovania rozšírenia. Príkladom môže byť “index.php?id=123”, ktorý sme potrebovali zmeniť na „/tim/o-nas“. Stránky obsahujú odteraz pole „URL Segment“, do ktorého sa dá vložiť potrebná cesta ku stránke. Jazykové verzie stránok sa taktiež berú do úvahy – aj pri nich sa zobrazí čitateľná URL. Toto vylepšenie napomáha aj SEO, ktoré je potrebné mať správne nastavené na každej stránke kvôli vyhľadávačom, akým je napríklad Google.

Čitateľné URL adresy obr. 1

Čitateľné URL adresy obr. 2

SEO

Ako sme už spomenuli, správne nastavenie SEO by nemalo chýbať na každej stránke. V dnešnej dobe je to už nutnosť a aj preto sa vývojári rozhodli, že nastavenia ohľadne SEO v TYPO3 nebudú závisieť od zbytočného inštalovania rozšírení. TYPO3 v9 LTS obsahuje už po základnej inštalácii nastavenia pre SEO – titles, meta tagy, open graph dáta pre Twitter, Facebook či LinkedIn, XML sitemaps (pre každú stránku a jazyk osobitne) a mnohé ďalšie. Pri viacjazyčných stránkach sa “hreflang” tag pridáva automaticky. Ako môžete vidieť, užívatelia majú plnú kontrolu nad SEO nastaveniami priamo v backende TYPO3 bez akéhokoľvek zásahu skúseného vývojára.

SEO po novom

Site Management

Site Management modul ponúka prehľad a nastavenia stránky na jednom mieste. Delí sa na dve hlavné časti „Sites“ (nastavenia stránky) a „Redirects“ (presmerovania).

Site management modul (nastavenia stránky) obr. 1

Site management modul (nastavenia stránky) obr. 2

Site management modul (nastavenia stránky) obr. 3

Čo sa týka presmerovania tak to sa dá nastaviť pre špecifickú doménu alebo sa dá stránka presmerovať priamo na HTTPS protokol.

Site management modul (presmerovanie) obr. 1

Site management modul (presmerovanie) obr. 2

Veľké zmeny v backende

Pre tých, ktorí doteraz pracovali v starších verziách TYPO3, tak v najnovšej verzii si všimnú zmeny okamžite po prihlásení. Zmeny sa týkajú rýchlejšieho načítavania použitím SVG technológie, Bootstrapu a jQuery. Príkladom sú náhľadové obrázky, ktoré sa načítavajú asynchrónne, vďaka čomu má backend rýchlejšie odozvy pri používaní.

System Maintenance Area

Install Tool je jedným z najdôležitejších komponentov pre TYPO3. Využíva sa na konfiguráciu, testovanie a dokonca aj na aktualizáciu TYPO3. Vyvojári sa teda rozhodli premenovať tento komponent na „System Maintenance Area“, aby viac vystihoval jeho podstatu. Okrem vynoveného dizajnu obsahuje aj 4 moduly (Maintenance, Settings, Upgrade a Environment) kvôli prehľadnosti. Užívatelia si tak môžu nájsť konkrétne nastavenia oveľa jednoduchšie.

System Maintenance Area obr. 1

System Maintenance Area obr. 2

System Maintenance Area obr. 3

GDPR

GDPR ponúka užívateľom viac kontroly nad súkromím a osobnými dátami. TYPO3 v9 LTS prichádza s plnou podporou aj v tejto oblasti. Môžete si napríklad nastaviť, ktoré dáta sa majú klasifikovať ako „citlivé“ a ako dlho majú byť uložené v systéme. Neaktívni backend a frontend užívatelia sa dajú automaticky vymazať.

Toto je len zopár zmien, ktoré prináša najnovšie TYPO3. Ak sa chcete dozvedieť o ďalších zmenách, viac informácii nájdete na oficiálnej stránke TYPO3.

Zdroj: typo3.org

Pinterest

Newsletter

Pre prihlásenie na odber noviniek napíšte váš email:

Odporúčané
Najočakávanejšia verzia TYPO3 je tu! Má viac ako 100 vylepšení

05. Oct 2018

TYPO3 9.4. Posledná verzia pred veľkým finále

06. Sep 2018

Najčítanejšie
Hoerbiger Community – sociálna sieť

24. Feb 2014

Voľby do TYPO3 Asociácie

24. Jan 2014