TYPO3 Agency - coding, design and website development

Novinky

Nová verzia TYPO3 9 nás milo prekvapila. Máte sa na čo tešiť

TYPO3 v9.0.0

Konečne sme sa dočkali. Komunita vývojárov TYPO3 prichádza už s deviatou verziu redakčného systému. Táto verzia je prvá s označením 9.0.0, ostatné sú naplánované na vypustenie postupne počas celého roka 2018.

Na čo sa teda môžeme tešiť?

System Maintenance area

Veľmi dobre známy „Install tool“ predstavuje dôležitú súčasť každej verzie TYPO3. Každý, kto sa venuje redakčnému systému TYPO3, dobre vie, že neslúži len na „nainštalovanie“ TYPO3. Využíva sa aj na konfiguráciu, kontrolu, testovanie, a dokonca aj na samotný update z jednej verzie na druhú. Na základe toho sa komunita vývojárov rozhodla, že „Install tool“ sa premenuje logicky na dômyselnejší názov a to System Maintenance area.

System Maintenance area ponúka okrem nového dizajnu aj delenie do 4 hlavných modulov: “Maintenance”, “Settings”, “Upgrade” a “Environment”. Týmto spôsobom získa užívateľ lepší prehľad pri jednotlivých nastaveniach TYPO3.

Extension Scanner

Pri každom update TYPO3 z jednej verzie na druhú si nie jeden administrátor vytrhal všetky vlasy. Na pomoc teda prichádza tzv. Extension Scanner, ktorý ponúka detailný prehľad, čo všetko musí byť spravené, aby bol prechod z jednej verzie TYPO3 na druhú úspešný.

Extension Scanner

Vylepšený strom stránok

Nové TYPO3 ponúka okrem iného aj lepšiu funkcionalitu v strome stránok. Vývojári využili možnosti SVG technológie, ktorá prináša rýchlejšie načítavanie a lepšiu odozvu. Ich cieľom bolo zároveň zbaviť sa kompletne závislosti od ExtJS, čo sa nakoniec aj podarilo.

Vylepšený strom stránok

Vytváranie nových obsahových prvkov

Odteraz sa užívateľ pri vytváraní nových obsahových prvkov nestratí. Výber obsahových prvkov sa presunie do modálneho okna, takže užívateľ ostane vždy na rovnakom mieste na stránke, ktorú práve upravuje.

Vytváranie nových obsahových prvkov

Preložené stránky

V novej verzii TYPO3 sa preložené stránky budú správať rovnako ako ostatné záznamy. Z technického hľadiska to znamená, že databázová tabuľka „pages_language_overlay“ už nebude viac potrebná.

Nové logovanie

Logovanie bude odteraz na 100% využívať PSR-3 štandard, čo využijú vo svoj prospech najmä vývojári pri riešení problémov s TYPO3.

Zlepšenia pre editorov

Asi nikto nebude namietať, že práve editori sú primárnymi užívateľmi TYPO3 redakčného systému. Preto sa vývojári zameriavajú na zlepšenie aj v tejto oblasti. Jednou z noviniek je aj pridanie tzv. novej sekcie na konci každej stránky. V nej sa budú nachádzať všetky obsahové prvky, ktoré nebudú priradené do žiadneho bloku na konkrétnej stránke. Výsledkom bude, že sa po prepnutí layoutu nestratia.

Nepoužívané obsahové prvky

Redizajn view modulu bol v dnešnej dobe už nevyhnutnosťou. Odteraz si môžete prepnúť viewport a vyskúšať si, ako bude stránka vyzerať na konkrétnom zariadení.

Redizajnovaný view modul

Vylepšenia aj pre Composer

V novej verzii TYPO3 už nebudete musieť inštalovať všetky balíčky, ale iba tie ktoré potrebujete. Cieľom tohto kroku bolo, aby sa na serveri nachádzali iba tie rozšírenia, ktoré sa reálne používajú.

Ako sme už spomenuli v úvode tohto článku, TYPO3 v9.0.0 je len prvou z piatich verzií. Ak všetko pôjde podľa plánu, tak v januári 2018 sa môžeme tešiť na verziu s označením 9.1. TYPO3 v9 LTS je naplánovaná na október 2018.

Zdroj: typo3.org

Pinterest

Newsletter

Pre prihlásenie na odber noviniek napíšte váš email:

Odporúčané
Najočakávanejšia verzia TYPO3 je tu! Má viac ako 100 vylepšení

05. Oct 2018

TYPO3 9.4. Posledná verzia pred veľkým finále

06. Sep 2018

Najčítanejšie
Hoerbiger Community – sociálna sieť

24. Feb 2014

Voľby do TYPO3 Asociácie

24. Jan 2014