TYPO3 Agency - coding, design and website development

Novinky

TYPO3 9.1 je vonku, prináša so sebou viaceré opravy a vylepšenia

TYPO3 9.1

Na scénu prichádza ďalšia verzia redakčného systému TYPO3 s označením 9.1. Spoločne s vývojármi, ktorí museli čeliť viac ako 100 úlohám a problémom, sa postupne blížime ku verzii 9 LTS.

Vylepšenia pod kapotou

Dôležitou súčasťou každej verzie TYPO3 je jeho samotná aktualizácia. Vo verzii 9.1 prichádzajú viaceré aktulizácie, ako napr. aktualizácia Database abstraction layer (DAL) komponentu "doctrine" na verziu 2.6.3, rich text editora "CKEditor" na verziu 4.8.0 alebo javascriptovej knižnice "Moment.js" na verziu 2.20.1. Hlavným cieľom verzie 9.1 bolo uvedenie modulu presmerovania (tzv. Redirects modul), o ktorom si napíšeme viac v tomto článku.

Hlavný backendový „Site Management“ modul

V backendovej časti prichádza redakčný systém TYPO3 s novým modulom „Site Management“, ktorý úplne nahrádza už existujúce moduly (Web, File, Admin Tools a System). „Site Management“ obsahuje v sebe tzv. Redirects modul.

Redirects - celkový pohľad

Redirects - konfigurácia

Redirects modul

Požiadavka smerujúca na server nie vždy končí HTML stránkou. Odpoveďou môže byť napríklad aj samotný súbor. Práve Redirects modul umožňuje TYPO3 používateľom nastavovať tieto presmerovania. Presmerovania môžu byť obmedzené na špecifickú doménu alebo, ak je to potrebné, môžu byť presmerované priamo na HTTPS. Presmerovania sú dôležitou súčasťou SEO stratégie a marketingových kampaní. S týmto novým modulom už nebude viac problém vytvárať krátke a zmysluplné URL adresy.

Zobrazovanie názvov pri každom inpute v debug móde

Pri práci s vyplňovaním inputov museli vyvojári poznať príslušné názvy v databáze. Po novom už nebudú musieť, pretože pri každom inpute sa zobrazí názov priamo v backende (pozri obrázok nižsie). Zlepší sa aj proces vytvárania práv pre užívateľov, pretože rovnaký princíp zobrazovania bude platiť aj pri ich konfigurácii.

Názvy polí v debug móde

Klasický pohľad

Kompletný changelog redakčného systému TYPO3 9.1 nájdete na docs.typo3.org.

Už teraz sa nevieme dočkať verzie 9.2, ktorá je naplánovaná na apríl 2018. Táto verzia sa bude predovšetkým zaoberať vylepšením „Site Management“ modulom.

Zdroj: typo3.org

Pinterest

Newsletter

Pre prihlásenie na odber noviniek napíšte váš email:

Odporúčané
Najočakávanejšia verzia TYPO3 je tu! Má viac ako 100 vylepšení

05. Oct 2018

TYPO3 9.4. Posledná verzia pred veľkým finále

06. Sep 2018

Najčítanejšie
Hoerbiger Community – sociálna sieť

24. Feb 2014

Voľby do TYPO3 Asociácie

24. Jan 2014