TYPO3 Agency - coding, design and website development

Novinky

TYPO3 9.4. Posledná verzia pred veľkým finále

TYPO3 9.4

Je to síce len menšie vylepšenie, ale aj napriek tomu sa chceme s vami podeliť o ďalšie novinky TYPO3 9.4. Táto verzia je posledná pred konečnou TYPO3 LTS verziou, ktorej vydanie je naplánované na október tohto roka.

Čitateľné URL adresy

TYPO3 bolo doteraz závislé na rozšíreniach tretích strán (RealURL, CoolURI, alebo SimulateStatic), ktoré riešili zobrazovanie URI, napríklad “index.php?id=123” sa zmenilo na „/tim/o-nas“. Po novom bude táto funkcionalita priamo súčasťou TYPO3 9.4. Stránky obsahujú odteraz pole „URL Segment“, do ktorého sa dá vložiť potrebná cesta ku stránke.

Čitateľné URL adresy obr. 1

Čitateľné URL adresy obr. 2

Čitateľné URL adresy obr. 3

Nový Admin panel

Admin panel, ktorého základy boli vytvorené už vo verzii 9.2, sa teraz dočkal kompletného redizajnu a funkcionality. V najnovšej verzii sú moduly prehľadne rozdelené a zároveň sa naplno využíva Ajax, čo vo výsledku vytvára príjemné užívateľské prostredie. Navyše môže byť Admin panel rozšírený o ďalšie custom moduly.

Nový Admin panel obr. 1

Nový Admin panel obr. 2

Nový Admin panel obr. 3

TYPO3 bez databázového servera

TYPO3 odteraz bude využívať populárny databázový systém „SQLite“. Nie je to tradičný systém, ako napríklad MariaDB alebo PostgreSQL, ale úplne postačuje na menšie alebo testovacie projekty. Databáza sa uloží do jedného súboru a nepotrebuje žiadne externé služby.

Zobrazovanie relevantných jazykov

Problémom v predošlých verziách TYPO3 bolo, že po konfigurácii jazykov pri inštalácii sa všetky zobrazili užívateľovi v backende. Nie je však vždy potrebné, aby sa zobrazovali všetky naraz (napríklad niektoré jazyky nemusia byť pripravené do produkcie). Vo verzii 9.4 sa zobrazia už len tie jazyky, ktoré sa zadefinujú v stránkovom module.

Zobrazovanie relevantných jazykov obr. 1

Zobrazovanie relevantných jazykov obr. 2

Podmienkové varianty pre formulárové elementy

Stále viac webstránok využíva možnosti rozšírenia s názvom „form“. V novej verzii TYPO3 toto rozšírenie obsahuje tzv. podmienkové varianty (conditional variants). Tieto služia na zadefinovanie podmienok pre jednotlivé formulárové elementy. Príkladom môže byť zadefinovanie prekladu elementu na základe použitého jazyka a mnohé iné.

Aktivovanie vstavaných TYPO3 funkcionalít

Najnovšia verzia TYPO3 prichádza s možnoťou aktivácie vstavaných TYPO3 funkcionalít. Užívateľ sa môže rozhodnúť, či aktivuje alebo deaktivuje konkrétne funkcionality, čím sa mu dostáva do rúk plná kontrola nad celým systémom.

Aktivovanie vstavaných TYPO3 funkcionalít

Ako sme spomenuli v úvode, TYPO3 9.4 je poslednou verziou pred konečnou LTS verziou. O podrobnostiach vás budeme informovať. Nenechajte si to ujsť.

Zdroj: typo3.org

Pinterest

Newsletter

Pre prihlásenie na odber noviniek napíšte váš email:

Odporúčané
Najočakávanejšia verzia TYPO3 je tu! Má viac ako 100 vylepšení

05. Oct 2018

TYPO3 9.4. Posledná verzia pred veľkým finále

06. Sep 2018

Najčítanejšie
Hoerbiger Community – sociálna sieť

24. Feb 2014

Voľby do TYPO3 Asociácie

24. Jan 2014